Türkiye Cumhuriyeti

Vilnius Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Siyasi İlişkiler, 16.05.2017

Türkiye ile Litvanya arasındaki ilişkilerin ahdi temeli, 17 Eylül 1930 tarihinde Moskova’da imzalanan ve 11 Temmuz 1994 tarihinde revize edilen Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’na dayanmaktadır. Türkiye, Litvanya’nın 1940 yılında SSCB tarafından önce işgal, sonra ilhakını tanımamıştır. SSCB’nin yıkılmasından sonra Litvanya’nın 11 Mart 1990 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Türkiye ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkiler 3 Eylül 1991 tarihinde yeniden tesis edilmiştir. 1992 yılı başında Vilnius Büyükelçiliğimiz açılmış, Litvanya’nın Ankara’daki Büyükelçiliği ise 1997 yılında faaliyete geçmiştir. 

Türkiye ile Litvanya arasındaki siyasi ilişkiler olumlu bir mecrada ilerlemekte, her alanda gelişme eğilimi göstermektedir. Türkiye öncelikle NATO çerçevesinde müttefiklik ilişkisi bağlamında Litvanya bakımından önem taşımaktadır. 2004 Mart ayında NATO’ya üye olan Litvanya’ya bu süreçte verdiğimiz güçlü ve koşulsuz desteğe duyulan şükran, güçlü güvenlik kaygılarının hüküm sürdüğü ülkede,  üst düzey makamlarca her vesileyle dile getirilmektedir. 

Litvanya, ülkemizin AB üyelik sürecini desteklemekte, bu desteği her vesileyle dile getirmektedir. Ülkemizin AB katılım müzakerelerinde 22 numaralı "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslı, Litvanya'nın AB Dönem Başkanlığı  sırasında açılmıştır. 

11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite’nin davetine icabetle 3-4 Nisan 2013 tarihlerinde Litvanya’yı ziyaret etmiş, bu ziyaret kapsamında iki ülke işadamlarının katılımıyla düzenlenen İş Forumu, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimize ivme kazandırmıştır. 

Cumhurbaşkanı Grybauskaite, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlerine icabetle 7-9 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize iade-i ziyarette bulunmuştur. Grybauskaite’nin heyetinde yer alan Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile Ekonomi Bakanı Evaldas Gustas da, Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ile görüşmüşlerdir. Ziyaret vesilesiyle, Litvan tarafıyla Ekonomik ve Ticaret Ortak Komisyonu (JETCO) kurulması amacına yönelik bir deklarasyon ile ülkemizin AB üyeliği konusunda işbirliği yapılmasına ilişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca, Litvan tarafının önerisi doğrultusunda İstanbul’da DEİK tarafından, 8 Aralık 2014 tarihinde, Litvanya'dan 22 işadamının katılımıyla İş Forumu düzenlenmiştir. 

Sayın Bakanımız, 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde Litvanya'ya resmi bir ziyarette bulunmuş, mevkidaşı Linas Linkevicius ile görüşmüş, Cumhurbaşkanı Grybauskaite ve dönemin Başbakanı Algirdas Butkevicius tarafından kabul edilmiş, Tatar ve Karay toplumu ile biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Linkevicius, 22-23 Ağustos 2016'da ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dayanışma amacıyla Türkiye'yi ziyaret eden ilk NATO ve AB ülkesi Dışişleri Bakanı olmuştur.