Türkiye Cumhuriyeti

Vilnius Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Ziyaret ve Yerleşime Dair Pratik Bilgiler, 26.12 2016, 16.05.2017

Litvanya SSCB’nin dağılmasının ardından 11 Mart 1990 tarihinde yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülke 2004 yılında NATO ve AB üyesi olmuştur.

Litvanya Parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Nüfusu 2.849.317'dür. 

Ülkede ağırlıklı olarak Litvanca, Lehçe ve Rusça konuşulmaktadır. Litvanya nüfusunun çoğu Roman Katolik Kilisesi’ne mensupken, Rusların çoğu Ortodoks Hristiyan’dır. Ülkede 4 bin civarında Tatar ve 230 Karay Türkü yaşamaktadır.

Para birimi, Euro’dur. 

Türkiye ile esasen aynı zaman diliminde bulunmaktadır.

Ortalama sıcaklık yaz aylarında 18, kış aylarında -5 civarındadır. Yazın 30 dereceye kadar yükselebilen sıcaklık kış aylarında -20 dereceye kadar düşebilmektedir.

Başkent Vilnius dışındaki önemli şehirler Kaunas ve Klaipeda’dır.

Vilnius:

Çeşitli dönemlerde yapılmış 1.500’ün üzerinde tarihi esere sahiptir. Şehrin tarihi merkezi (Eski Şehir) UNESCO

Dünya Miras Listesi
'ne alınmıştır. Baltık Denizine uzaklığı 312 km olan Vilnius, Litvanya’nın bağımsızlığını kazanmasından kısa bir süre sonra Doğu Avrupa’nın en gözde turistik şehirlerinden birisi haline gelmiştir.

Şehir nüfusu 532.762'dir. Nüfusunun % 57.8'i Litvanyalı, % 18.7'si Polonyalı, % 14'ü Rus ve % 4'ü Beyaz Rus'tur.

400 km2 yüzölçümüne sahip şehrin % 44’lük kısmı yeşil alanlardan oluşmaktadır.

Telefon:

Ülkenin uluslararası telefon kodu +370, Vilnius’un alan kodu ise 5’tir. Cep telefonu numaralarını aramak için kullanılan kod ise “6”dır. (Örn.+370 6 1111111). İnternet adreslerinin uzantısı “.lt”dir.

Vize:

Litvanya’nın tüm vizeleri Ankara'da bulunan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tarafından verilmektedir. Özel pasaport veya hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya’ya vizesiz giriş yapabilmektedirler (6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile). Ulusal pasaport sahiplerine uygulanacak vize için başvuruda Konsolosluk Şubesine sunulması gereken belgeler aşağıda belirtilmiş olup, bunlar seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir:

1.Pasaport (Pasaport Litvanya'dan ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalı ve pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır).

2.Schengen vizesi başvuru formu (Tamamı büyük harfle doldurulmalı ve imzalanmalıdır).

3.Tüm Schengen Ülkeleri'nde ve planlanan seyahat süreci boyunca geçerli ve en az 30.000 EURO teminatlı uluslararası seyahat sağlık sigortası bulundurulduğuna ilişkin belge ibraz edilmelidir.

4.Bir adet 35x45 mm vesikalık fotoğraf, yeni çekilmiş ve beyaz fonlu olmalıdır.

5.Vize başvuru ücreti 60 Avro'dur (AB Değişim Programı (Erasmus-LLP) çerçevesinde öğrenime gelen öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır).

Seyahat amacına göre ek olarak sunulması gereken destekleyici belgeler için: http://tr.mfa.lt

Konaklama:

Vilnius’ta her standartta otel bulabilmek mümkündür. Otel ücretleri 50-200 Euro arasında değişmektedir. Gecelik pansiyon ücretleri ise 15-50 Euro arasındadır.

Vilnius’taki belli başlı oteller aşağıdadır: 

Kempinski Hotel Cathedral Square: www.kempinski.com/en/vilnius

Radisson Blu Hotel: www.radissonblu.com/hotels/lithuania/vilnius

Novotel: http://www.novotel.com/gb/hotel-5209-novotel-vilnius-centre/index.shtml

Ramada Hotel: http://www.ramadavilnius.lt/

Amberton Hotel: http://www.ambertonhotels.com/en/

Ayrıca, çocuklu ailelerin geçici konaklama ihtiyaçları için, kısa süreli ev kiralama imkanları da mevcuttur: 

www.ober-haus.com

www.only-apartments.com

www.only-apartments.com

Uzun süreli ev kiralamalarda, genellikle Eski şehir merkezi ve yakın çevresi tercih edilmektedir:

www.aruodas.lt

www.rebaltic.lt/en/

www.ntzemelapis.lt

www.ober-haus.com 

Vilnius’ta faaliyet gösteren emlak şirketlerinin bazılarında komisyon ücretinin kiracı tarafından, diğerlerinde ise ev sahibi tarafından ödenmesi talep edilmektedir. Komisyon ücreti genellikle bir aylık kira tutarının yarısı kadardır. 

Ev sahibi ile kiracı arasında, anlaşmaya bağlı olmak üzere genellikle bir yıl süreli kontrat imzalanmaktadır. Vilnius’ta mobilya fiyatları ve çeşitleri Türkiye’ye oranla kalite ve fiyat açısından cazip olmamakla birlikte, mobilyalı ev kiralanması da mümkündür.

Litvanya'da orta öğrenim düzeyinde İngilizce ve Fransızca eğitim veren okullar bulunmaktadır. Amerikan okulunun yıllık okul ücreti ortalama 15.000 Euro, Fransız okulunun ise 3.000–6.000 Euro arasında değişmektedir. Litvanya’da yabancı dilde eğitim veren okulların listesi aşağıda sunulmuştur:

Vilnius International School

Rusų St. 3, LT-01125 Vilnius
Tel: +370 5 276 15 64
Mob: +370 698 83 918; +370 698 86 218
Fax: +370 5 276 15 72
E-mail: admin@vischool.lt 
www.vischool.lt

American International School of Vilnius

Subačiaus St. 41, LT-11350 Vilnius
Tel: +370 5 212 10 31
Fax: +370 5 264 72 02 
E-mail: office@aisvilnius.lt
director@aisvilnius.lt ; admissions@aisvilnius.lt
www.aisv.lt

Vilnius Lyceum

Širvintų st. 82, LT-08216 Vilnius
Tel/Fax: +370 5 2775836
E-mail: rastine@licejus.lt
www.licejus.lt

Ecole Française de Vilnius

Žirmūnų 108, LT-09 123 Vilnius
Tel.:+370 5 276 91 32
E-mail: apeefv@takas.lt
www.efv.lt/

Devlet okulları arasında batı dillerinde eğitim veren okul bulunmamaktadır. Litvancanın dışında Rusça eğitim veren okullar mevcuttur. 

Üniversite düzeyinde çeşitli mühendislik dalları ile iktisat ve işletme alanlarında yabancı dilde eğitim imkânı mevcuttur.

Sağlık:

Litvanya’da, sağlık sistemi ve düzenlemelerinin giderek geliştiği gözlenmektedir. 

Hastaneler sağlık hizmeti bakımından iyi olmakla birlikte teknik imkânları orta düzeydedir.

İlaçların üzerinde İngilizce bilgi çoğunlukla bulunmamaktadır.

Ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ambulans, cep telefonu veya sabit telefondan 112 çevrilerek aranabilmektedir. Acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek hava ambülansı da bulunmaktadır.

Kış aylarında virüslere dayalı hastalıklar yaygındır. Musluk suyunun içilmesi tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı koşullarda şişelenmiş ve damacana sular tüm marketlerde satılmaktadır.

Uzun süren kış ve iki ayla sınırlı yaz mevsimi, D vitamini eksikliğine sebep olmakta, takviye D vitamini alınması gerekebilmektedir. Keza Mart-Eylül döneminde ormanlık alanlarda kene görülmektedir. Kenelerin sebebiyet verdiği hastalıklar için aşı uygulaması mevcuttur.

Bankacılık:

Ülkede Vilniaus, SEB Bank, DnB Nordea, Swedbank gibi bankalar faaliyet göstermektedir. Hesap açtırmak kolay olmakla birlikte, bunun için oturum kartı talep edilmektedir. Çeşitli yabancı para birimlerinde banka hesabı açtırmak mümkündür. Ödemeler banka transferleri ile yapılabilmektedir. Ancak, transfer ücretleri yüksektir. Nakit para çekildiğinde belli bir komisyon ücreti alınmaktadır. Banka kredisi almak mümkündür.

Kredi kartı ve bankamatik kartı kullanımı yaygındır. Uluslararası kredi kartları da genellikle geçerlidir.

Çek kullanımının olduğu ülkede, internet bankacılığı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Evcil Hayvanlar:

Litvanya, evcil hayvanlar konusunda AB düzenlemelerini uygulamaktadır. Buna göre, öncelikle hayvanın, dövme veya mikroçip ile kalıcı tanımlanmasının yapılmış olması gerekmekte olup, aşıları yapılmamış 3 aydan küçük kedi ve köpeklerin Litvanya’ya getirilmesi ise yasaktır.

Litvanya’ya girişten önce evcil hayvanlar bakımından yapılması gereken işlemler için temas noktası ve yararlanılabilecek bağlantılar aşağıdadır:

Devlet Gıda ve Veterinerlik Hizmetleri

http://vmvt.lt/en/travelling.with.pets/

Şehir içi ulaşım:

Şehir içinde troleybüs, otobüs ve minibüs ağları yaygın olmakla birlikte toplu ulaşım araçları Batı Avrupa düzeyinde olmayıp, yabancılarca genellikle tercih edilmemektedir.

Çok sayıda taksi firması hizmet vermektedir. Taksi ücretleri makul düzeylerdedir. Telefonla hususi olarak çağrılan özel taksi firmalarında taksilerde açılış 0,6 Euro cent olup, kilometre başına 0,4 ile 0,6 Euro cent arasında ücret alınmaktadır.

Büyük şehirlerin hepsinde araç kiralayabilmek mümkündür. Genellikle kredi kartı ile ödeme talep edilmekte, aksi takdirde depozito alınmaktadır. Şoförlü araç kiralama imkânı da vardır. Ücretler, günlük 80 ila 300 Euro arasında değişmektedir. Fiyatlara, sigorta ve tüm vergiler dahildir.

Araç satın alma: 

Daha düşük vergi oranlarıyla, Litvanya pazarı, ülkemize ve Avrupa’nın birçok ülkesine göre daha avantajlıdır.

Belli başlı tüm markaların acenteleri mevcuttur. Ayrıca, ikinci el taşıtların satışlarının yapıldığı araba pazarları bulunmaktadır.


Yol ve Trafik:
 

Litvanya’ya karayoluyla girişlerde, aracın ruhsatının ibraz edilmesi ve uluslararası trafik sigortası (Green Card insurance) yaptırılmış olması zorunludur.

Ülkeden karayolu ile Batı Avrupa'ya çıkışta en çok tercih edilen yol Polonya üzerinden Almanya'ya gidiştir. 

Türkiye'ye karayoluyla gidiş tavsiye edilmemektedir. Vilnius, Beyaz Rusya (Lida-Slonim-Kobrin-Berst), Ukrayna (Ratne-Luck-Dubno-Ternopil-Çernovisi), Romanya (Sucieva-Bacau-Roman-Urzuceni-Bükreş-Girgiu), Bulgaristan (birinci seçenek olarak; Starazagora, Harmanlı, Kapıkule; ikinci seçenek olarak; sahil yolu) güzergâhı kullanılmaktadır. 

Litvanya’da üç aydan fazla kalacak yabancıların Litvan sürücü belgesi edinmeleri gerekmektedir. 

Zorlu kış şartları, aracın kışa iyi hazırlanmış olmasını gerektirir. 1 Aralık-1 Mart tarihleri arasında kış lastiği zorunludur. 

Araba kullanırken kanda bulunabilecek en yüksek yasal alkol oranı 0,4 promildir. 

Litvanya’da gündüz de dahil olmak üzere araç farlarını açık tutmak mecburidir.