Türkiye Cumhuriyeti

Vilnius Büyükelçiliği

BüyükelçilikBÜYÜKELÇİLİK  BİNASININ TARİHİ

Didzioji 37 adresindeki bina Vilnius eskişehir merkezinde, eski Belediye Sarayı (Rotuse) yakınında bulunmaktadır. 1599 yılından bu yana varlığı bilinen iki katlı taş binanın,  şehrin önde gelen tüccarlarından birine ait olduğu 1715-1736 dönemine ait resmi kayıtlardan anlaşılmaktadır.

1749 yılında yangından dolayı zarar gören bina, 1808 yılında müzayede yoluyla satılmıştır. Satış belgesinde iki katlı binanın bir bölümünün taş, diğer bölümünün ise ahşap olduğu kaydedilmektedir. 1982 ve 1989-1992 yıllarında yapılan araştırmalardan  18. yüzyılda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla binanın üç katlı, kapalı bahçeli bir yapıya dönüştürüldüğü anlaşılmıştır. Bina dış yüzeyindeki araştırmalarda, caddeye bakan dış cephede, sıva katları altında 18. yüzyılın üçüncü çeyreğine ait rokoko tarzında bazı duvar resimlerine rastlanılmıştır. Bunların bir kısmı, binanın orijinal halinin anlaşılması bağlamında bina dış yüzeyine örnek olarak işlenmiş bulunmaktadır.

Bina 1939 yılından II. Dünya Savaşı’na kadar kızlar yetimhanesi olarak kullanılmış,  bilahare çocuk hastanesine dönüştürülmüştür.

1984 yılında, çocuk kliniğinin taşınmasının ardından  yıpranmaya ve zamanla yıkılmaya başlayan bina,  kullanılamaz hale gelmiştir.

1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınan bina, 2 yılı aşkın süren restorasyon sonrasında Türkiye Büyükelçiliği olarak hizmet vermeye başlamıştır. Vilnius’un en prestijli  semtlerinden birinde yerleşik olan bina, şehirde düzenlenen turistik turların geçtiği hat üzerinde olup, tarihi eser olarak koruma altındadır.

İlgili Dosyalar :

- Vilnius Büyükelçiliği

- Büyükelçilik